Product Details:
| Brush Diameter | 100 mm |
| Brush Type | Circular Wire |
| Bristle Length | 6 inch |
| Arbor Size | 10 mm |
| Usage/Application | Deburring |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Color | Black |
| Wire Diameter | 0.35 mm |
| Max RPM | 6000 RPM |
| Packaging Type | Box |
| Material | SS |
| Shape | Round |
| Wire Material | Stainless Steel |
| Bristle Material | Carbon Steel |
Product Details:
| Machine Type | Floor Cleaning |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Filament Material | Steel |
| Bristle Material | Brass |
| Brush Size | 12 inch |
| Brush Length | 300 mm |
| Brush Diameter | 100 mm |
| Wire thickness | 0.2 mm |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Usage/Application | Finishing |
| Usage | Polishing |
Product Details:
| Brush form | Wheel |
| Size | 4 inch |
| Dia size | 75 mm |
| Wire thickness | 0.7 mm |
| Usage/Application | Cleaning |
| Brush Type | Handle Brush |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Color | Black |
| Wire material | Carbon steel |
| Arbor size | M10 |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Tool mounting | Bench grinder |
| Pack Type | Box |