Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Brush Diameter | 100 mm |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Bristle Length | 10 inch |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Wire Material | Carbon Steel |
| Arbor Size | 6 mm |
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Brown |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Packaging Type | Box |
Due to the immense experience and capable team of professionals, we are able to offer Stringer Bead Brush to our valuable customers. Our offered brushes are developed keeping in mind diverse needs of customers using high quality raw material and advanced machines. Customers can buy these brushes at reasonable prices as per their specification. Furthermore, we check each brush on quality parameters before dispatching at customers end.Features Dimensional accuracy Durable Rust resistant
Product Details:
| Brush form | Wheel |
| Size | 6 inch |
| Dia size | 65 mm |
| Wire thickness | 0.7 mm |
| Usage/Application | Grinding |
| Brush Type | Cylindrical Brush |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Color | Black |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Pack Type | Box |
Our esteemed patrons can buy from market quality assured array of Twist Knotted Circular Wire Brush. These brushes are developed by making use of premium quality basic material and pioneering technology. Fabricated to perfection, these offered brushes are in adherence with the defined parameters of the industry. To meet varied demands of the patrons, we offer these brushes in various sizes and specifications.
Features:
Longer lasting life
Smooth-finish
High tearing strength
Product Details:
| Brush Type | Cup Brush |
| Bristle Material | Brass |
| Brush Diameter | 3 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Material | Brass |
| Brush Length | 12 inch |
| Material | SS |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Size | 12 mm |
| Packaging Type | Box |
| Filament Material | Stainless Steel |