Spindle circular brushes
Providing you the best range of ms spindle circular wire brush, brass coated spindle circular wire brush, brass soft circular wire brush, brass wire brush and mini brass wire brushes with effective & timely delivery.
MS Spindle Circular Wire Brush
Approx. Price: Rs 75 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Brush Diameter | 100 mm |
| Brush Type | Circular |
| Bristle Length | 6 inch |
| Bristle Material | Stainless Steel |
| Wire Material | Stainless Steel |
| Arbor Size | 10 mm |
| Usage/Application | Polishing |
| Color | Black |
| Max RPM | 4500 RPM |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Packaging Type | Box |
| Material | MS |
| Shape | Round |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Brass Coated Spindle Circular Wire Brush
Approx. Price: Rs 100 / NumberGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 24 Number |
| Bristle Material | Brass |
| Brush Type | Spindle circular brush |
| Brush Size | 1 inch |
| Wire Diameter | 0.2 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Brown |
| Handle Material | Wood |
| Bristle Length | 1 - 2 inch |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
With the vast knowledge and experience in this domain, we are offering an extensive assortment of Miniature Brush at market leading rates. These brushes are developed using advanced technology and optimum quality material which we have sourced from certified vendors of the market. Quality experts check these brushes on quality parameters before offering term at customers end. Features Reasonable rates Optimum performance Long service life
Brass Soft Circular Wire Brush
Approx. Price: Rs 450 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brush Diameter | 100 mm |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Bristle Length | 6 inch |
| Arbor Size | 10 mm |
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Cream |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Packaging Type | Box |
| Bristle Material | Brass |
| Wire Material | Stainless Steel |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 100 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Bristle Material | Brass |
| Brush Type | Circular Wire Brush |
| Wire Diameter | 0.2 mm |
| Brush Size | 8 Inches |
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Yellow |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Packaging Type | Box |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 60 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brush Type | Hand Brush |
| Bristle Material | Brass |
| Brush Width | 5 mm |
| Brush Size | 15 inch |
| Bristle Length | 2 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Handle Material | Wood |
| Wire Diameter | 0.15 mm |
| Usage | Electronics Clean |
We offer Knife Shape Plastic Handle Brushes, Abrasive Brushes, Cleaning Brushes, Industrial MS Strip Brushes, Artist Brushes, Abrasive Cup Brushes With Shank, Thin Crimped Wire Wheel Brushes, Stringer Knotted Wheel Brushes, Miniature Brushes and Wooden Handle Brushes. Offered products are developed by trained professionals in order to meet the set industry norms & standards. The products we offer find the extensive applications in various residential and industries purposes. Furthermore, products we offer are highly praised in the market for their light in weight, durability, reliability, easy handling and high functionality. Before the final dispatch, our quality auditors check these products on certain parameters to make sure their faultlessness.