Brass Handle Wire Brushes
Prominent & Leading Other from Mumbai, we offer brass handle wire brush, brass tube cleaning brush, steel circular wire brush and brass wires end brush.
Approx. Price: Rs 50 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brush Type | Wheel Brush |
| Size | 6 inch |
| Bristle Material | Stainless Steel |
| Wire Material | Brass |
| Brush Width | 25 mm |
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Black |
| Bristle Stiffness | Medium |
Being well-known names in the industry, we are able to offer an extensive assortment of Brass Handle Wire Brush that are designed using quality approved raw material and modern technologies. These brushes are highly praised among the patron for high performance and are delivered as per the precise requirements of our patrons. Moreover, these brushes make sure perfect cleaning and are obtainable at most reasonable prices.
Features:
• Smooth-finish
• Efficient performance
• High tearing strength
Brass Tube Cleaning Brush
Approx. Price: Rs 200 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Brush Type | Handle Brush |
| Bristle Material | Brass |
| Brush Diameter | 5 mm |
| Brush Size | 10 inch |
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Brown |
| Brush Length | 15 cm |
| Handle Material | Brass wire |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Packaging Type | Box |
We are one of the foremost names, reckoned owing to our ability of offering a precisely designed range of Brass Brush. Obtainable in variety of sizes and specifications, our range is widely demanded by patrons based across the country. Stringent quality tests are performed by our quality controllers over the complete assortment, before making their delivery at patrons end. Patrons can purchase these products from market at affordable rates.Features Require less maintenance Fine finish Compact design
Steel Circular Wire Brush
Approx. Price: Rs 1,000 / NumberGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Number |
| Brush Diameter | 75 mm |
| Brush Type | Cup Brush |
| Bristle Length | 6 inch |
| Bristle Material | Stainless Steel |
| Wire Material | Stainless Steel |
| Arbor Size | 6 mm |
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Black |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Packaging Type | Box |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 350 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Dia size | 15 mm |
| Shank size | 8 mm |
| Wire thickness | 0.2 mm |
| Brush Type | Radial Brush |
| Brush Size | 2Inch |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Attachment Type | Center Hole, Threaded, Shaft |
| Pack Type | Box |
| Bristle Material | Brass |
| Wire material | Carbon steel |
We offer Knife Shape Plastic Handle Brushes, Abrasive Brushes, Cleaning Brushes, Industrial MS Strip Brushes, Artist Brushes, Abrasive Cup Brushes With Shank, Thin Crimped Wire Wheel Brushes, Stringer Knotted Wheel Brushes, Miniature Brushes and Wooden Handle Brushes. Offered products are developed by trained professionals in order to meet the set industry norms & standards. The products we offer find the extensive applications in various residential and industries purposes. Furthermore, products we offer are highly praised in the market for their light in weight, durability, reliability, easy handling and high functionality. Before the final dispatch, our quality auditors check these products on certain parameters to make sure their faultlessness.