Product Details:
| Brush Diameter | 100 mm |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Bristle Length | 6 inch |
| Arbor Size | 10 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Wire Type | Crimped |
| Wire Diameter | 0.5 mm |
| Max RPM | 4500 RPM |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Packaging Type | Box |
| Bristle Material | Stainless Steel |
| Wire Material | Brass |
Product Details:
| Brush Diameter | 50 mm |
| Brush Type | Twisted Brush |
| Usage/Application | Cleaning |
| Base Material | MS |
| Rod Length | 1 m |
| Rod Material | MS |
| Brush Length | 12 inches |
| Usage | Fire Tube |
| Bristle Length | 1 inch |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Size | 25 mm |
| Pack Type | Box |
| Bristle Material | Nylon |
| Filament Material | Brass |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Bristle Material | Nylon |
| Brush Type | Cylindrical Brush |
| Usage | Industrial Cleaning |
| Color | White |
| Backing Material | Wood |
| Brush Diameter | 25 mm |
| Bristle Length | 2 inch |
| Usage/Application | Cleaning |
| Size | 5 inch |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Bristle Hardness | Soft |
Product Details:
| Brush Diameter | 100 mm |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Bristle Material | Brass |
| Wire Material | Brass |
| Arbor Size | 10 mm |
| Bristle Length | 10 inch |
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Brown |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Number |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Brush Size | 8 Inch |
| Wire Diameter | 0.35 mm |
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Brown |
| Handle Material | Wood |
| Bristle Material | Stainless Steel |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Packaging Type | Box |
| Material | Wood |
Additional Information:
Product Details:
| Backing Strip Material | Stainless Steel |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Length | 12 inches |
| Mounting Type | Channel |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 200 gm |
| Bristle Stiffness | Hard |
| Color | Black |
| Brush Type | Strip |
| Bristle Length | 15 mm |
| Thickness | 20 mm |
Brushwell Industries is one of the renowned firms highly involved in offering impeccable range of Tube Cleaning Brush to our esteemed customers. With the help of trained professionals, we are developing these brushes using top-notch quality material in compliance set with industry norms. Offered brushes are used for cleaning purposes at diffract sectors. Customers can avail these brushes as per their specifications within committed time frame.
Features:
Light weight
Easy handling
Durability
Product Details:
| Brush Diameter | 100 mm |
| Bristle Length | 8 inch |
| Arbor Size | 10 mm |
| Usage/Application | Cleaning |
| Color | Black |
| Wire Type | Crimped |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Wire Material | Brass |
| Bristle Material | Stainless Steel |
Brushwell Industries is one of the renowned firms highly involved in offering impeccable range of Tube Cleaning Brush to our esteemed customers. With the help of trained professionals, we are developing these brushes using top-notch quality material in compliance set with industry norms. Offered brushes are used for cleaning purposes at diffract sectors. Customers can avail these brushes as per their specifications within committed time frame.
Features:
Light weight
Easy handling
Durability