Product Details:
| Brush Diameter | 100 mm |
| Bristle Length | 4 inch |
| Wire Material | Stainless Steel |
| Arbor Size | 10 mm |
| Wire Type | Crimped |
| Wire Diameter | 0.3 mm |
| Max RPM | 4500 RPM |
| Shape | Round |
| Pack Type | Box |
| Usage/Application | Cleaning |
| Bristle Stiffness | Medium |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Number |
| Brush Diameter | 100 mm |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Bristle Length | 6 inch |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Wire Material | Carbon Steel |
| Arbor Size | 6 mm |
| Brush Size | 6 inch |
| Usage/Application | Polishing |
| Color | Grey |
| Wire Type | Crimped |
| Wire Diameter | 0.3 mm |
| Max RPM | 4500 RPM |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Packaging Type | Box |
Product Details:
| Brush Diameter | 100 mm |
| Brush Type | Wheel Brush |
| Bristle Length (in inch) | >3 inch, 10 inch |
| Arbor Size | 6 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Brown |
| Wire Type | Crimped |
| Wire Diameter | 0.3 mm |
| Max RPM | 4500 RPM |
| Brush Size (in inch) | <10 inch |
| Bristle Stiffness | Medium |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Bristle Material | Brass |
| Wire Material | Stainless Steel |
Patrons can buy from market an extensive and noteworthy array of Circular Brush. The products we offer give efficient cleaning and highly demanded in the market. Offered brushes are designed in adherence set with industry norms by making use of top-notch quality material which we have sourced from reliable vendors of the industry. Furthermore, we offer these brushes in optimal quality packing.
Features:
Longer service life
Reliable
High efficiency